St. Vincent szigetén

St. Vincent szigetén
Gilroy, Jutka, Selly

12.18.2011

Újrahasznosított műanyag palackok

Erika Wedig e-mailje:

Judit írja: „Régóta nézegetem, hogyan lehetne gyorsan, olcsón, modern otthonokat kialakítani, például a Karib-térségben, ahol fűteni nem kell, hűteni meg nem nagyon szoktak... „

Itt egy másik példa a gyors és olcsó lakások építésére, az építési anyaga olcsó, részben az „utcán hever”. Hogy statikailag mennyire terhelhető, mennyire állékony, erről nem szólnak a cikkek, de gyors és könnyű a megvalósítás.

A tajvani építész Arthur Huang fejlesztette ki azt az eljárást, amivel műanyag szemetet, hulladékot üreges formában öntenek, s így használják fel újra építőanyagként. A taipei-i "EcoArk" toronyház épület falai 1,5 millió ilyen formából tevődik össze:


Különösen a fejlődő országok utcáin találhatók tömegesen üres műanyag palackok, amiket már néhány más ország is felfedezett, mint értékes építőanyagot: Honduras, Nicaragua, Brazília, Thaiföld. Az üres palackokat (a legtöbbje PET palack) földdel, homokkal vagy törmelékkel töltik meg, s habarccsal falakat húznak fel belőle.

A Fülöp-szigeteken a szétdobált műanyag üdítős palackokból könnyűszerkezetes technológiával építenek palackokból épületeket.

Itt például egy gyors
építésű, Fülöp-szigeti palackiskola:











(Forrás: http://Weltner/wissenschaft/article13474015/Recycelte-Plastikflaschen-sind-Baustoff-der-Zukunft.html; http://lohasnet.hu/iskola-pet-palackbol/

Fair trade - visszaélnek mindennel :-(

Semmi nem szent... a Fair Trade mozgalommal is visszaélnek:

Botrány a Victoria's Secretnél
A Victoria's Secret eddig provokatív katalógusairól és extravagáns bemutatóiról volt híres, most azonban egy riporter utánajárt, honnan származnak a szexi bugyik alapanyagai?


Izgalmas darabok és csodaszép hölgyek a Victoria's Secret bemutatón.
Izgalmas darabok és csodaszép hölgyek a Victoria's Secret bemutatón.
Reuters - Lucas Jackson A Victoria's Secretről a legtöbb embernek a szexis modellek, csodálatos fehérneműk és hihetetlen show-k jutnak az eszébe. Kérdés: meddig lesz egy így?

A napokban ugyanis a Bloomberg hírügynökség leleplezte Viktória titkát. Egyik riporterük 6 hetet töltött Nyugat-Afrikában, hogy felmérje a munkakörülményeket az ún. fair trade gyapotföldeken. Az újságíró több gyerekkel is interjúzott, köztük a 13 éves Clarisse Kambire-rel, aki beszámolt arról, hogy amennyiben nem az őt foglalkoztató farmer elvárásainak megfelelően teljesít, akkor az egy faággal ütlegeli. A kislány elmesélte, hogy ahelyett, hogy a földet felszántották volna egy eke és egy ökör segítségével, azt neki kellett megcsinálni egy kapával, és ha munkaadója, Victorien Kamboule túl lassúnak találta, bizony többször is odacsapott.

Hogy hogy jön ide a Victoria's Secret? A divatcég 2007 óta vásárol fair trade és organikus gyapotot Burkina Fasóból. A méltányos kereskedelemből származó alapanyagokat a termékeken is hirdették, a címkén a következő állt: "Jó a nőknek. Jó a gyermekeknek, akik ettől függnek." Ezt a cég ma már nem tünteti fel a fehérneműkön, viszont továbbra is fair trade minősített beszállítóktól vásárol, ahol úgy tűnik, gyerekeket dolgoztatnak, méghozzá meglehetősen mostoha körülmények között.

A Bloomberg megkeresésére Tammy Roberts Myers, a Victoria's Secret anyacége, a Limited Brands Inc. képviselője elmondta: "Standardjaink kifejezetten tiltják a gyerekmunkát. Minden érdekelt féllel aktívan együtt fogunk működni, hogy teljesen kivizsgáljuk az esetet. (...) Olyan dolgokat állítanak rólunk, melyek ellentétesek cégünk értékeivel, etikai kódexünkkel, és azokkal a beszerzési elvekkel, melyeket a beszállítóinktól megkövetelünk."

Forrás: nol.hu