St. Vincent szigetén

St. Vincent szigetén
Gilroy, Jutka, Selly

2.25.2012

10. Haiti: Belpolitikai válság Haitiben

Tegnap hat órán át -megállás nélkül- segítettem a Cap-Haitieni angol baptista konvenció bázisán. Először egy raktárat kellett kiürítenem, kitakarítanom és szervezett rendben visszapakolnom egy fél karjára béna helyi srác segítségével, majd egy kicsi kosárlabdáztam egy tolókocsis sráccal, aki haiti egyetlen sportolójaként indul a következő para-olimpián. Majd a mozgás-sérült gyerekeknek adományozott külföldi kerekes-székeket játékokat csutakoltuk és fertőtlenítettük a kertben. Hulla fáradtan /most már nagy a hőség/ és koszosan gyülekeztünk egy helyi szálloda kertjében, mi , a két önkéntes, az angol házaspár, Istán és as helyi polgármester-helyettes, hogy beszélgessünk. De mint megtudtam, egy nappal előtte lemondott a kormányfő, működésképtelen megint az ország.
Itt, Cap-Haitien-ben nyugalom van, hiszen a főváros délen, messze van tőlünk, de biztos, hogy az ügy hatása előbb-utóbb eljut ide is. A most lemondott kormányfőt megválasztását is több hónapos huza-vona előzte meg, ő volt az 5. jelölt, mire elfogadta a parlament. Négy hónap után lemondott - most mindenki aggódik, hogy ismét rosszra fordul a helyzet. Letörten indultunk haza, mert ezek a változások az itteni ENSZ-misszióra is hatással lesz. Egyébként nagyon érdekesnek tartom, hogy a most lemondott kormányfő szólította fel az ENSZ-t, hogy fejezze be az itteni misszióját és minél előtt hagyják el az országot. Kb. másfél év alatt kivonul innen a nemzetközi szervezet és sok segély-szervezet velük együtt - de mi lesz utána, ilyen instabil helyzetben???
Az origo.hu cikkét idemásolom, érdemes elolvasni:

Mindössze négy hónapig volt kormányfő Garry Conille. Politikai válságot és elbizonytalanodó külföldi adományozókat hagy maga mögött. A két évvel ezelőtti földrengés után még mindig több mint félmillió ember él sátortáborokban a haiti fővárosban.

Mindössze négy hónappal hivatalba lépése után lemondott Haiti miniszterelnöke. Michel Martelly államfő elfogadta Garry Conille lemondását, és azt ígérte, hogy gyorsan jelöl új miniszterelnököt. Martelly közölte, hogy biztosította a külföldi partnereket, hogy intézkedéseket tettek az állam normális működésének érdekében.

Többhavi politikai válság után a parlament tavaly októberben hagyta jóvá Conille miniszterelnöki kinevezését. A 2011 májusában beiktatott és parlamenti többséggel nem rendelkező államfő előzőleg már két jelöltet nevezett meg, de mindketten elbukták a szavazást.

A 45 éves Conille lemondásának előzményeként politikai küzdelem robbant ki az államfő és a miniszterelnök között amiatt, hogy Conille vizsgálatot akart indítani az elődje által odaítélt, 300 millió dollár értékű újjáépítési szerződések ügyében. Komoly súrlódást okozott az is, hogy a szenátus vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy egyes kormánytagok, köztük az államfő rendelkezik-e más állampolgársággal. Conille támogatásáról biztosította a vizsgálatot, amivel elszigetelődött a kormányon belül.
A haiti törvények értelmében a kormányzat magas rangú tisztségviselői nem rendelkezhetnek kettős vagy többes állampolgársággal. A jelenlegi vezetők közül sokan éltek korábban külföldön, és az államfőt például azzal gyanúsítják, hogy amerikai és olasz állampolgársága is van.
A hatalmi konfliktusok miatt az ENSZ is közbeavatkozott. Az ENSZ-főtitkár különleges megbízottja, Mariano Fernandez azt mondta, a parlament, az elnök és a miniszterelnök közötti súlyos nézeteltérések ellehetetlenítették az intézmények működését és a demokratikus folyamatokat.
Az új miniszterelnök kinevezése hónapokig elhúzódó folyamat lehet, miközben a több mint két évvel a fővárost, Port-au-Prince-t és az ország egy részét romba döntő, kétszázezer életet kioltó földrengés után az újjáépítés vontatottan halad. Még mindig több mint félmillió ember él sátortáborokban a fővárosban, és az utcákat törmelék és szemét borítja.
A végzettségére nézve orvos és korábban az ENSZ fejlesztési szakértőjeként dolgozó Conille népszerű volt az újjáépítési erőfeszítéseket támogató nemzetközi közösségben és külföldi adományozók körében. Beiktatásakor több ezer munkahelyet és külföldi befektetéseket ígért az ország újjáépítése érdekében. Távozása még inkább elbátortalaníthatja az adományozókat, akik 4,5 milliárd dollárt ajánlottak fel, de a megígért pénznek mindeddig csak a felét folyósították.